Hosszan sorolhatnánk, miért ajánljuk a rendszeres, minőségi, de persze mértéktartó borfogyasztást. Az alábbi három érv azonban bőven elég ahhoz, hogy bárkit meggyőzzünk a borivás fontosságáról.
„Szívbarát” nedű
Számos kutatás eredménye igazolja, hogy a mérsékelt, minőségi borfogyasztás, legyen az vörös- vagy fehérbor, furmint, szürkebarát vagy éppen merlot, nagymértékben csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának esélyét. A megfelelő minőségű borok többek között csökkentik a koleszterinszintet, serkentik a vérkeringést, szabályozzák a vércukorszintet, ezáltal pedig számos, akár végzetes kimenetelű betegséget elkerülhetővé tehetnek. A szakemberek szerint a férfiaknak 2-3 dl, nőknek 1-2 dl fogyasztása ajánlott naponta ahhoz, hogy ne kelljen szembenéznünk kardiovaszkuláris problémákkal, vagy a már meglévő betegségeket könnyebben leküzdhessük.
Védi agyunkat a leépülés ellen
Kutatók szerint a borban megtalálható polifenolok képesek visszaszorítani a kognitív hanyatlást, azáltal, hogy gátolják az agysejteket pusztító plakkok kialakulásában szerepet játszó fehérjék képződését. Így megelőzhetik az agyban az Alzheimer-kór során felhalmozódó, plakkokat képző toxikus rostok felépülését. A borban lévő antioxidánsok ezenkívül a memóriára is serkentő hatással vannak.
Tovább élhet, aki bort iszik
A tanulmányok szerint a rendszeres borfogyasztók várható élettartama akár több mint tíz évvel hosszabb lehet, mint azoké, akik kerülik ezt az italt. Ezt bizonyítja az úgynevezett francia paradoxon is, amely szerint a franciák ugyan mozgásszegény életmódot élnek, és sok telített zsírsavat visznek be a szervezetükbe, mégis sokkal kisebb a körükben a szív- és érrendszeri megbetegedések száma, mint azokban az országokban, ahol azonosan táplálkoznak az emberek. Az orvosok úgy gondolják, hogy ennek magyarázata a napi, minőségi, mértéktartó borfogyasztás. A borban ugyanis számos jótékony hatású vegyület található, többek között antioxidánsok. A bor antioxidánsai, a polifenolok gátolják a szervezetben a szabad gyökök oxidálóhatása által bekövetkező kémiai sérüléseket, megakadályozzák az érelmeszesedés kialakulását, gyulladásgátló és rákellenes hatással rendelkeznek.
Teljesen mindegy tehát, milyen típusú bort választunk, olaszrizlinget, rajnai rizlinget, cabernet francot vagy például cserszegi fűszerest, a lényeg, hogy naponta igyunk meg belőlük néhány deciliterrel, és élvezzük e finom nedűk jótékony hatásait.