Nem csoda, ha a bőség zavarával küzdünk, amikor választanunk kell a jobbnál jobb fehérborok közül. Furmint, szürkebarát, olaszrizling, rajnai rizling? Mielőtt letesszük a voksunkat az egyik vagy másik nedű mellett, érdemes tisztában lenni, mit és miért érdemes fogyasztani.
Furmint, avagy a fél évezredes magyar szőlő titka
A furmint már az 1500-as években az egyik legfontosabb szőlőfajta volt, és a mai napig a legnemesebb borokat adja. Mint a fehérszőlőből készülő boroknak általában, a furmint boroknak is magas a savtartalma, tele van vitaminokkal, antioxidánsokkal. Aromáját tekintve birsalmára, őszibarackra hajaz. Különleges szőlőfajta, amelyből édes és száraz borok egyaránt készíthetők. Ettől függően ajánlott könnyedebb szárnyas húsok, halak, saláták, sajtok, de akár testesebb ételek mellé is.
Szürkebarát, a sokoldalú szőlőfajta
Olaszország és Franciaország nagy kedvence a szürkebarát, Magyarországon főként a Balaton-felvidéken terem. Sokféle stílusú bor készítésére alkalmas. Általában tartalmas, fűszeres, gazdag ízjegyű borok születnek belőle, de előfordul a könnyed, gyümölcsösebb ízvilágú változata is. Mivel a szürkebarát színét tekintve inkább rózsaszínű, ezért rosészerű borok is készülnek belőle. Citrusos-barackos aromája miatt kiváló szárnyas és halételek mellé.
Olaszrizling, a Kárpát-medence büszkesége
Közép-Európában, azon belül is a Kárpát-medencében őshonos szőlőfajta az olaszrizling, amelynek az egyik fő termőterülete a Balaton-felvidék. Rendkívül szerteágazó stílusú borok készülnek belőle. A friss, üde, gyümölcsös boroktól egészen a komolyabb, mély textúrával rendelkező borok is előállíthatók olaszrizlingből. Aromája főként diós, mogyorós, mandulás, így leginkább a grillételek, halak, saláták mellé ajánlott fogyasztani.
Rajnai rizling, az ínyencek itala
Ez a német eredetű szőlőfajta Magyarországon is megtalálható a balatoni borvidéken. A rajnai rizlingből készült borok jellegzetessége, hogy alapvetően könnyedek, mégis rendkívül ízgazdagok és illatosak markáns savaiknak köszönhetően. Friss, dinamikus borok, amelyeket leginkább citrusos, sárgabarackos aroma jellemez. A magyar rajnai rizlingek főként száraz, félszáraz borokat adnak, ezért érdemes ázsiai jellegű tésztaételek, saláták, szárnyasok, halételek, sertéshúsból készült fogások mellé fogyasztani.