Tartsuk be a sorrendet és a hőmérsékletet!
Házigazdaként figyelnünk kell néhány alapszabályra, például a borospalack kinyitásakor és a poharak töltögetésekor. Mindenképpen a vendégek előtt nyissuk ki a megfelelő hőmérsékletre hűtött üvegeket. A fehérborokat, mint a szürkebarátot, a furmintot, a rajnai rizlinget vagy az olaszrizlinget általában 8-14 fokosan, a vörösborokat szobahőmérsékleten, 18 fok felett illik felszolgálni és fogyasztani. Az illem úgy diktálja, hogy az ünnepeltnek vagy a legfontosabb vendégnek töltsünk először az italból, de soha ne töltsük tele senki poharát.
Pohárköszöntő és koccintás előtt tilos beleinni a pohárba
Társasági összejövetelen mindig a házigazda kezdeményezi a koccintást és ezáltal az ivást. Általában ő mond pohárköszöntőt, majd poháremeléssel jelzi, hogy mire, kire igyunk, mi pedig követjük ezt a gesztust. Csak ezután illik belekortyolni a poharunk tartalmába. Ha koccintunk is, fontos, hogy közben a partner szemébe nézzünk, és soha ne koccintsunk keresztbe valaki más karján átnyúlva. Asztalnál ülve nem szükséges mindenkivel koccintani, csak azzal, aki könnyen elérhető, a többiek számára elegendő csak jelképesen megemelnünk a poharunkat.
A borospohár nem bögre, csak a száránál fogjuk meg!
Más italokkal ellentétben a borokat általában nem isszuk melegen, ezért fontos, hogy a boros poharat kizárólag a száránál fogjuk meg, soha ne markoljuk meg vagy vegyük két kézbe, mint egy bögrét. Ez egyrészt azért fontos, hogy a bor megfelelő hőmérsékletű maradjon, ne melegítsük fel a kezünkkel, másrészt azért, mert koccintásnál zavaró lehet, ha az ujjaink összeérnek másokéval.
Egyedül és sokat inni udvariatlanság
Társaságban nem illik egyedül inni, ezért vagy keressünk partnert a borozáshoz, vagy tartsuk féken az alkohol iránti vágyainkat. Legalábbis ezt mondja az etikett. Jól tesszük, ha a mértéket is tartjuk, hiszen túl sokat sem szabad inni, sőt, üzleti vagy munkahelyi társaságban egyáltalán nem veszi ki magát jól, ha spiccesek leszünk az italtól. Minimális mennyiségben persze lehet élvezni a jó borokat, de csak addig, amíg nem látszódik rajtunk az alkohol hatása. Arra is figyeljünk, hogy borivás közben soha ne szürcsöljünk, vagy nyeljük le hatalmas adagokban az italt, hanem gusztusosan, kortyonként fogyasszuk a poharunkban lévő nedűt.
Új borhoz új pohár dukál
Ha a formaságok után végre eljutunk addig, hogy végre megkóstoljuk a poharunkba töltött bort, érdemes először a színében gyönyörködni, az illatával eltelni, és csak ezután megízlelni. Szó szerint csak kóstolgatni, egyszerre csak kis mennyiségeket elfogyasztani belőle, kortyolgatva kiélvezni az aromáját. Borra soha ne töltsünk rá, és ha újfajta bort iszunk az előző után, mindenképpen új poharat vegyünk igénybe ehhez.