Bár minden nap találkozunk a legfinomabb szőlőfajtákból készült borokkal az üzletek polcain vagy a vendéglátó egységekben, mégis nagyon keveset tudunk róluk. Az ízükön kívül a legtöbben nem nagyon ismerik például a furmintot, a rajnai rizlinget, a szürkebarátot vagy az olaszrizlinget, pedig rengeteg érdekesség fűződik ezekhez. Nézzük mindről a legizgalmasabbat!
A titokzatos furmint
A legrejtélyesebb szőlőfajták közé tartozik a furmint, hiszen még az eredetét sem ismerjük. Egyes legendák olasz származásúnak tartják, de a DNS-vizsgálatok alapján ez nem igaz. Sokkal inkább hihető, hogy Tokaj környéki területekről, évszázadokkal ezelőtt indult világhódító útjára.
A bíróságra citált szürkebarát
Külföldön annyira tokajinak tartják a szürkebarát szőlőfajtát, hogy Franciaországban az ebből készült borok elnevezése hosszú évszázadokon át Tokay d’Alsace vagy Tokay Pinot Gris volt. 1926-tól egészen 1993-ig vitáztak erről jogilag az érintett felek, amikor is végül úgy döntött a bíróság, hogy nem szerepelhetnek többet francia palackokon ezek a megnevezések.
A gyógyhatású olaszrizling
Az olaszrizling egyedülálló abban a szőlőfajták között, hogy óriási a magnézium igénye. Ennek hiányában megbetegszenek a tőkéi és a termése. Az általa felvett magnézium jelentős mennyiségben a termésébe, majd az abból készült borba kerül. Ezért az olaszrizlingből készült nedűnek komoly gyógyhatása van, kiváló például izomgörcsök ellen. A legtöbb magnézium a badacsonyi borvidék bazalton termesztett olaszrizlingjében található.
A sokoldalú rajnai rizling
A rajnai rizling az a szőlőfajta, amelyből bármilyen típusú bor előállítható, az extra savas, száraz boroktól a közepes cukortartalmú nedűkön át egészen az édes csemegeborokig. Bármilyen ízvilág jól áll neki, olyannyira, hogy egyes helyeken maga a bor határozza meg, mit esznek az emberek. Németországban szinte divat, hogy nem a különböző fogásokhoz szemelik ki a bort, hanem a bort választják ki elsőként a főzésnél. Tehát attól függ, mit esznek, hogy éppen milyen típusú palack rajnai rizling akadt a kezükbe.