Jó borból sosem elég. A kulturált italfogyasztás alapelveit betartva nyáron is jó választás a bor, de leginkább fröccs formájában az ideális ilyenkor. A fröccs bor és szódavíz különböző arányú keveréke – ezzel általában mindenki tisztában van. De honnan ered maga a fröccs fogyasztásának szokása? Miből mennyi kerül a pohárba a kisfröccs, a nagyfröccs esetében? Tényleg nem érdemes keverni a különféle italokat? Cikkünkben ilyen kérdéseknek járunk utána.
Jedlik Ányostól a fröccsteraszokig
A fröccs elnevezés egyébként Jedlik Ányos nevéhez fűződik. Főként az elektromossággal összefüggésben hallhattál róla, pedig a szódavíz nagyipari alkalmazásának magyar feltalálója is volt. Történt egyszer 1842 őszén, hogy Jedlik Ányos meghívást kapott Fáy Andrástól, ahol olyan barátai is jelen voltak, mint például Vörösmarty. A szüret remek alkalom volt ahhoz, hogy Jedlik Ányos magával vigye a világ első szódásüvegét, melyben a bort mintegy lágyabbá téve alkotta meg a fröccsöt. Ezt akkoriban csak spriccernek nevezte, de mivel Vörösmartynak nem nyerte el a tetszését ez a kifejezés, helyette a fröccs szó vonult be a köztudatba.
Fröccs minőségi alapanyagokból
S hogy milyen bort érdemes a fröccshöz felhasználni? Mindenképpen jó bort, amit tisztán is meginnál. Attól, hogy nem magában iszod, még korántsem mindegy, mi kerül bele. A zamatos, mérsékelten gyümölcsös fehérborok éppen úgy remek választásnak bizonyulnak, mint a rozéfröccsök. A legtöbben a klasszikus fröccsök közül választanak, leginkább ezeket is ismerik a mai fröccsimádók. Az elnevezés mutatja meg, hogy milyen arányban van benne a bor és a szódavíz. Ehhez azonban jól jöhet egy ki kalauzolás.
Kisfröccs, nagyfröccs, Góré fröccs
A Deák fröccs mindössze egy cseppnyi borral operál, így ezt akár el is felejthetjük. A hagyományos Kisfröccs 1 dl bor és 1 dl szódavíz elegye. Ellenben a Nagyfröccsnél 2 dl bor társul 1 dl szódavízhez. Ha nagyobb hígításra vágynál, akkor a Hosszúlépést javasoljuk neked, itt ugyanis 1 dl borhoz 2 dl szódavíz jár. A Háziúr kiválóan utal a mennyiségekre, itt ugyanis 4 dl bor és 1 dl szódavíz társul. Ha csak mutatóba szeretnél szódát hozzáadni, akkor a Góré fröccs a legjobb választás, hiszen itt szinte tisztán kapod az 1 pohár bort, mindössze 1 spriccentésnyi szódavízzel, a frissesség kedvéért.
9 dl bor egyszerre?
Ha ezeknél nagyobb léptékben gondolkodsz, és nem apróznád el, akkor kikérheted akár egyszerre is azt a mennyiséget, amit együltő helyedben elfogyasztani kívánsz. Amennyiben nem szoktál inni, úgy a macskajaj garantált, de legalább tuti jó hangulatban telik majd az este. A Krúdy fröccsöt jobb, ha beosztod egész estére, itt ugyanis 9 dl bor és 1 dl szódavíz keverékéről van szó. Fordított a helyzet a Sóher fröccsnél, ahol tényleg csak egy ízlelésnyi, mindössze 1 dl bor kerül hígításra 9 dl szódavízzel. Az Előrelépés 8 dl bor és 1 dl szódavíz, a Polgármester pedig 6 dl bor és 4 dl szódavíz elegye. Ha nagyban játszol, akkor a Csatos a te kedvenced, ami 1 liter bor és 5 dl szódavíz keveréke.
Uborkalé és bor? Ilyen is van!
Persze felmerül a kérdés, hogy csak szódavízzel lehet társítani a bort? S ha nem, akkor érdemes-e tömény italokkal? Sokan hangsúlyozzák, hogy ha a kínzó másnaposságot szeretnénk elkerülni, akkor ne keverjük az alkoholtartalmú italokat. Úgy néz ki, a fröccsök esetében belefér egy kis csalás. A Medve 3 dl vörösbor, 1 dl kóla és 1 dl rum találkozásából születik. Jóval több azonban az olyan keverékek száma, melyek esetében elsőre talán oda nem illő alapanyagokkal keverik a borokat. A Macifröccs 1 dl bor és 2 dl szódás málnaszörp elegye. Az Újházi fröccs sajátos ízvilággal társul, de sokan kedvelik, esetében ugyanis 1 dl bor és 2 dl kovászos uborkalé találkozik.
Alkoholmentes fröccsök gyermekeknek
A fröccs frissítő élményéről a gyermekeknek sem kell lemondani. Az Almafröccs 2 dl almalé és 1 dl szódavíz keveréke, és azok a felnőttek is szívesen döntenek mellette, akik még vezetnek a nap folyamán. A gyerkőcök kedvencei a szörpökkel kombinált szódavíz, de a szőlőlé és a szódavíz elegye is remek választás a kicsik számára.