A lesenceistvándi Szűz Mária kápolna nem csak vallásos jegyeinél fogva érdemes a felkeresésre, hanem az onnan nyíló páratlan kilátás apropóján is. A Tapolcai-medence és a Balaton-felvidék tanúhegyei egészen új látószögből pillanthatóak meg innen. Fontos azonban, hogy a kápolnához misztikus történetek is fűződnek, melyek annak megépítéséhez hozzájárultak. A környéken járva mindenképpen megéri felkeresni, hiszen egyszerre nyújtja a vidék báját és romantikáját, valamint a hozzá fűződő jelenésekkel egyfajta misztikus légkört is.
Az 1870-es években épülhetett
Lesenceistvánd a Lesence-patak mellett fekszik, ahogyan arra nevének előtagja is utal. A Mária-hegyen felépült kápolna pontos építési ideje nem ismert, ám a vonatkozó dokumentumokból az 1870-es évekre tehető ez az időpont. Ekkor ugyanis a Sólyomi család kápolnaépítési engedélyt kért a kúriájuk közelében fekvő területre.
Szűz Mária jelenések az egykori diófa alatt
A vallási eredetű építmény története jelenésekkel köthető össze. Állítólag egy diófa volt a helyén, amelynek közepén gyakran lettek figyelmesek valami elképesztő fényességre az arra járó munkások. Sokan Szűz Máriát vélték felfedezni a fényben, ezért idővel egyre többen érkeztek a helyszínre. A diófára kezdetben Szűz Mária képet erősítettek, majd megszületett a méltán híres kápolna.
Két diófa is emlékeztet a misztikus történetre
Nem csak a jelenések apropóján érdemelt figyelmet a híres diófa, hanem azért is, mert a diófa alatt mindig megmaradt a hó. A történethez kapcsolódóan érdekesség lehet, hogy a kápolna előtt ma is két diófa áll.
A Balaton-felvidék sajátos romantikája köszön vissza a lesenceistvándi Szűz Mária kápolna megjelenésében. Kimagaslik a szőlősorok rengetegéből, és azt hirdeti, hogy mai világunkban is hihetünk a csodákban.