A Karácsonyról általában mindenkinek a rengeteg étel jut először eszébe: a halászlé, a töltött káposzta, a rántott hal vagy a töltött pulyka. Pedig az ünnepi menünek részét képezik a kiváló borok is. Lehetetlen elképzelni egy-egy palack jó bor nélkül a hangulatos karácsonyi estéket, a családi vacsorákat, de még egy bekuckózós, karácsonyfa mellett töltött csendes pihenőnek is alapvető tartozéka egy ízletes bor.
Kortyoljunk minőségi borokat a karácsonyi fogások mellé!
Az olaszrizlingből a friss, üde, gyümölcsös boroktól egészen a komolyabb, mély textúrával rendelkező borok is előállíthatók. Aromája általában mandulás, zöld almás, diós és mogyorós. Ezeket a borokat leginkább a grillételek, halak, saláták mellé ajánlott fogyasztani. Sajtok mellé is kiváló lehet, főként a forrázott, gyúrt sajtokhoz, mint amilyen a parenyica, de a kecskesajtokhoz is jól passzolnak.
A rajnai rizlingből az extra savas, száraz italoktól a közepes cukortartalommal bíró borokon át egészen az édes csemegeborokig bármilyen bor készíthető. Jellemző ezekre, hogy alapvetően könnyedek, mégis hihetetlenül ízgazdagok és illatosak a markáns savaiknak köszönhetően. Leginkább friss, dinamikus borokat ad, amelyeket főként citrusos, sárgabarackos aroma jellemez. A magyar rajnai rizlingekből általában száraz, félszáraz borok készülnek. Különösen érdemes saláták, szárnyasok, halételek, sertéshúsból készült fogások, valamint forrázott, gyúrt sajtok, illetve friss kecskesajtok mellé fogyasztani.
A szürkebarát borok általában tartalmasak, fűszeresek, gazdag ízvilágúak, de előfordulnak a könnyed, gyümölcsösebb változataik is. Jellemzőjük a citrusos-barackos aromák, de megjelenhetnek bennük trópusi ízjegyek is, illetve a gyömbér és a méz. Remekül passzolnak, a szárnyas húsokhoz és a halételekhez, valamint a forrázott, gyúrt sajtokhoz és a félkemény sajtokhoz, mint amilyen a trappista is.
A furmint boroknak magas a savtartalmuk, illataik rendkívül határozottak, ízjegyeik karakteresek. Aromáikat tekintve birsalmára, őszi- és kajszibarackra emlékeztetnek. Sokrétű szőlőfajta, édes és száraz borok is készíthetőek belőle. Sokoldalú ízviláguk miatt szinte bármilyen étel mellé társíthatóak: szárnyas húsok, halak, saláták, zöldséges ételek, levesek, tejszínes fogások, vadmadarak, sertéshúsok, sőt, még gyümölcsös desszertek és kékpenészes sajtok, márványsajtok mellé is kiválóak.