Rengeteg szilveszteri, újévi, evéssel és ivással kapcsolatos népszokás él a köztudatban, amelyek az elmúlt évszázadok során tapasztalatból vagy éppen babonából alakultak ki. Nézzük, mi kerülhet az ünnepi asztalra és mit érdemes elkerülnünk ahhoz, hogy sikeres új esztendőnk legyen!
Ha borral koccintunk éjfélkor, jólét várhat ránk
Bort, búzát, békességet! – tartja az újévi jókívánság, nem véletlenül. Hiszen ahol bort isznak, ott bőség van, ahol búza van, ott jólét van, és ahol ez a kettő megvan, ott általában elégedettséget és békességet is találunk. A szilveszteri hagyományok szerint egyébként valamilyen luxusitallal, például minőségi borral érdemes koccintani éjfélkor, ezzel jelezvén, hogy a következő esztendőben is jómódot, gazdagságot várunk. Fogadjuk meg a jó tanácsot, búcsúztassuk az óévet és köszöntsük az újat borral, mondjuk egy finom rajnai rizlinggel, egy igényes olaszrizlinggel, egy különleges furminttal vagy egy ízletes szürkebaráttal.
Tiltott ételek szilveszterkor és az újév első napján
Aki sikeres és bőséges új esztendőt szeretne, semmiképpen ne tegyen a szilveszteri menübe baromfiból készült fogást. A babona ugyanis úgy tartja, hogy ezek az állatok elkaparják a pénzt. Hasonlóképpen kerülni kell a halat is a népszokások szerint, mert a vízi állatokkal együtt elúszik a szerencsénk. Azt mondják a bölcsességek, hogy érdemes kerülni a pulykahúst is, mert ez az állat haragot gerjeszt. Arra is figyelni kell a hagyományok szerint, hogy ne együnk meg mindent az utolsó falatig szilveszterkor, hanem hagyjunk mindenből az új év első napjára is, különben hiányt fogunk szenvedni az új esztendőben.
Szerencsét hozó fogások az új esztendőre
Elterjedt szokás, hogy szilveszterkor és január elsején lencsét együnk, hiszen a néphagyomány szerint ez az aprópénzhez hasonló étel gazdagságot hoz az életünkbe. A sertéshúsos ételekről is az a közvélemény él, hogy érdemes ilyenkor ezekből ennünk, mert a malac kitúrja a szerencsénket. A babona szerint mindenképpen fogyasszunk el egy egész szelet kenyeret is, hogy az új évben mindig legyen kenyér családban. Jól tesszük, ha rétest is készítünk, mert ezzel a finomsággal hosszúra nyújthatjuk az életünket, sőt, minél több tölteléket teszünk bele, állítólag annál bőségesebb lesz az évünk. Úgy tartják, hogy a bőséget jelképezi és vonzza be az is, ha az újévre tele töltjük a cukor- és a sótartót, valamint a lisztes edényt. Az a hajadon lány pedig, aki szilveszter éjjelén gombócot készít és eszik, egyesek szerint még akár férjet is találhat magának az új esztendőben.