A Balaton-felvidék rendkívül gazdag kirándulási lehetőségekben. A páratlan terepviszonyok és földrajzi adottságok mellett a kiépített túraútvonalak is vonzzák a természet szerelmeseit. A környékben járva mindenképpen megéri Vállus és környékének felfedezése, mely számos látnivalóval is szolgál a turisták számára.
Barlangok, medvehagyma szőnyeggel borított erdők, barlang túra és festői látványt kínáló kilátó- röviden így foglalhatnánk össze a Vállus környéki látnivalókat. Persze a program ennél sokkal gazdagabb élményt kínál. A mai kor embere egyre inkább a természetbe vágyódik. A nagyvárosi zajt és nyüzsgést maga mögött hagyva szívesen választja a túrázást, a természetes környezetben zajló sétát.
Vadlányok a barlangban?
Vállusból indulva a Zöld + jelzésű ösvényt érdemes követni, melyen egy erdőbe érkezhet meg a kiránduló, ahol a sziklafal tövében máris találkozhat a Vadlán-lik névre hallgató barlanggal. A barlangról először egy 1942-ből származó forrásból lehet olvasni, a helyiek a „vadlányok búvóhelyének” nevezték a helyet. Arról viszont nem szól a fáma, hogy kik és miért voltak vad leányok, és mit csináltak a barlang falai között…
Medvehagyma-szőnyeg az erdő mélyén
A közelben helyezkedik el a Medvehagyma-tanösvény. Talán nem nehéz kitalálni, hogy miről kapta nevét. A medvehagyma számos finomság alapanyagának számít, tavasszal pedig tömegesen megtalálható az árnyas erdők talaján. Az országnak csak bizonyos területein növekszik évről-évre a növény, amely fokhagyma illatű leveleivel már kora tavasszal látható, ahogyan beborítja a talajt. S hogy miről kapta nevét? Nem véletlen a medvehagyma elnevezés, hiszen a barnamedvék által kedvelt terméssel bír a növény. A Keszthelyi-hegységben történő túrázáskor azonban szinte biztosan nem kell majd bundás állatokkal szembetalálkozni. Egyébként a vaddisznók is előszerettel fogyasztják a medvehagymát. Ha szemfülesek vagyunk, nyomaikat fellelhetjük a Medvehagyma-tanösvényen is.
Meredek ösvény vezet a kilátóhoz
Természetesen a látványos panoráma sem maradhat el a környékben tett séták alkalmával. Az úgynevezett Láz-tetőről meredek ösvény vezet a kilátóhoz. Megéri azonban a fáradság, hiszen a 380 méter magasan épített, fából készült kilátóból elképesztő látvány tárul elénk. Nem csak a Keszthelyi-hegység északi része, a Tátika, vagy a Rezi várhely látható jól innen, hanem a mélyben magunk mögött hagyott Vállus házai és a környék erdei is.
Egy ilyen kirándulás során a Balaton-felvidéki egészen más arcát mutatja, mintha a Balaton közvetlen közelében töltenénk szabadidőnket. A tavaszi hónapokban remek választásnak bizonyul a természetjárás a környékben, hiszen ilyenkor még nem kell a tikkasztó hőséggel sem megküzdeni.