Már az ókori népek is tudták, hogy nincs jobb érzés a hideg téli napokon, mint elszürcsölni egy-egy pohárkával ebből a meleg nedűből, hiszen nemcsak finom, hanem rendkívül egészséges is. Nézzük, miért és hogyan érdemes forralt bort készíteni!
Házi gyógymódok része, úri mulatságok kedvence volt
A forralt bor eredete az ókori rómaiakig nyúlik vissza, bár akkor még egészen másként hívták, és más szerepet is töltött be az emberek életében. A forralt bor évezredekkel ezelőtti elődjét fűszeres bornak hívták, és azért keverték össze a borokat mindenféle fűszerrel, hogy megelőzzék a megromlásukat, elecetesedésüket. Ennek érdekében többek között ánizst, koriandert, gyömbért, kakukkfüvet és borsot adtak a borokhoz, majd ezt a keveréket felforralták. A fűszereknek és a forralási eljárásnak köszönhetően a bort így sokkal tovább el tudták tárolni. Általában hidegen itták, de a téli napokon a rómaiak is felmelegítve fogyasztották.
A középkorban már szinte csak melegen itták, mert úgy hitték, hogy a fűszeres, forró ital segít elűzni a téli betegségeket. Az első fennmaradt recept is a középkorból származik, és latin nyelven íródott. A XVI. századi változatban már fahéjat, vaníliát, pézsmát és szegfűszeget kevertek a borhoz, a XVIII. századra pedig ez a nedű vált a különböző ünnepségek, bálok, fogadások és persze az uralkodók legkedveltebb italává.
A titok a minőségi bor alapanyag
Manapság számos tovább fejlesztett változata létezik a forralt bornak. Az angolok például szívesen öntik fel egy kis brandy-vel, de vannak olyan országok is, ahol gyümölcslevet vagy teát kevernek hozzá. Bármivel is bolondítjuk meg a forralt bor, a legfontosabb, hogy mindenképpen minőségi bort használjunk, ha élvezetes ízélményt szeretnénk kapni. Egy ízletes olaszrizling, rajnai rizling, szürkebarát vagy furmint mind-mind kiváló alapanyaga lehet a forralt bornak, de persze mindig akad, aki a vörösborra szavaz.
Az elkészítés módja sem mindegy, hiszen nevével ellentétben a forralt bort nem szabad felforralni, csak lassú tűzön melegíteni, ha meg akarjuk őrizni a bor és a fűszerek ízét, illatát, vagy a belekevert alkohol tartalmát.
A klasszikus mai forralt bor recept szerint az elkészítése nagyon egyszerű. Egy liter vörös, rozé vagy fehérborhoz nyolc dkg cukrot, egy rúd fahéjat, csipetnyi szegfűszeget és szegfűborsot adunk, majd forráspontig melegítjük, de nem forraljuk fel. Ezután citromkarikával, vagy narancs darabokkal forrón fogyasztjuk. Természetesen ízlés szerint egyéb hozzávalókkal is feltuningolhatjuk a forralt bort, például vaníliával vagy éppen gyömbérrel.